Dlouhodobým působením potravy a složek slin dochází v dutině ústní k vytváření měkkého zubního plaku, který postupně mineralizuje a vytváří se tvrdý, obtížně odstranitelný zubní kámen. Jedná se o závažný zdroj infekce pro celý organismus a bývá často doprovázen intenzivním zápachem z dutiny ústní. Pronikáním bakterií zánětlivě změněnou dásní do krevního oběhu dochází k zatížení organismu. Následně může dojít k závažným onemocněním vnitřních orgánů především srdce, jater a ledvin. Zubní kámen dále způsobuje odhalování krčků zubů a ty se stávají vstupní branou infekce kořene zubu a mezizubního prostoru. Se zvyšujícím se množstvím zubního kamene jsou kořeny zubů více odhalovány a postupně dochází ke vzniku paradentózy s možným uvolněním a také vypadnutím zubu.
Nejúčinnější metodou, jak odstranit zubní kámen, je ošetření ultrazvukem v celkové anestezii psa. Před zákrokem se provádí celkové klinické vyšetření zvířete. Dále je žádoucí předoperační vyšetření krve, které odhalí zdravotní problemy negativně ovlivňující anestezii zvířete. Délka zákroku je 30-50 minut, předchází mu obvykle 12 hodinová hladovka a rovněž k zamezení příjmu tekutin. Při standartním ošetření zákrok není bolestivý. V komplikovaných případech je nutné přikročit i k extrakci zubu. Po ošetření se doporučuje antibiotická medikace. Pacient je po odstranění zubního kamene schopen přijímat potravu bez jakýchkoli potíží. Případné krátkodobé nechutenství bývá způsobeno vlivem anestezie.
Odstranění zubního kamene nemá ve většině případů trvalý efekt, proto je prevence jeho vzniku nevyhnutelná. Bez pravidelné péče o chrup dochází postupně opět k usazovaní měkkého plaku a následné mineralizaci. Doba vzniku zubního kamene je ovlivněna hlavně plemenem, stravou a utvářením chrupu. K zabránění případně oddálení opětovného vzniku zubního kamene lze doporučit pravidelné používaní veterinárních zubních past, nejlépe každodenně. Vhodné je rovněž krmení speciálními veterinárními dietami zaměřenými na zamezení tvorby zubního kamene. Rovněž lze použít doplňky stravy (jako příklad uvádíme: Plaque off, Vet Aquadent) a žvýkací tyčinky. Vhodný způsob prevence je individuální a je ovlivněný výše uvedenými parametry. Postup doporučujeme konzultovat s veterinárním lékařem.