Jedná se o chirurgický zákrok v celkové anestezii, při kterém jsou za účelem trvalé neplodnosti odstraňovány pohlavní orgány zvířete. U samic se odstraňují jak vaječníky s dělohou (ovariohysterektomie) tak i vaječníky bez dělohy (ovariektomie). U samců se jedná o chirurgické odstranění varlat.
Důvody pro kastraci mohou být různé. Nejčastěji se zákrok provádí s cílem zajistit neplodnost samic, tlumit značkování močí, zklidnění zvířat, dalším důvodem jsou zdravotní komplikace zvířat.
U nekastrovaných fen, zvláště u těch, které nikdy neměly štěňata, se může objevit ve vyšším věku pyometra (hnisavý zánět dělohy), kdy představuje kastrace jediné řešení.
Dalším z důvodů provedení zákroku je prevence a terapie nádorů mléčné žlázy (pozn.: zákrok neovlivní výskyt těch nádorů mléčné žlázy, které jsou na pohlavních hormonech nezávislé). K uvedené operaci je nutné přistoupit také v případě poruch pohlavního cyklu, výskytu tumorů vaječníků a dělohy, opakovaných cyst aj.
U samců je kastrace doporučována v případě kryptorchismu (v šourku chybí jedno či obě varlata), protože v dutině břišní může docházet k nádorovým změnám varlete.
Dalšími indikacemi k zákroku jsou benigní hyperplazie prostaty a výskyt perianálních tumorů.
Vzhledem k tomu, že provedení kastrace způsobí u operovaných zvířat nevratné změny, je třeba zákrok řádně zvážit. Operace probíhá v celkové anestezii, přičemž je nevyhnutné zajistit předoperační vyšetření pro minimalizaci možných komplikací během operace a po ní. Rizika nelze zcela vyloučit.
Poměrně častým nežádoucím jevem po kastraci je tendence k nárůstu tělesné hmotnosti zvířete. Někdy může dojít ke změně chování (zvíře se může stát více submisivní, naopak u dominantních samic může dojít k posílení dominantního chování). V neposlední řadě se může vyskytnout postkastrační inkontinence, popisovaná především u samic velkých plemen psů.