Nejčastějším důvodem kastrace zvířete bývá snaha zamezit projevům samčího sexuálního chování. U kocourů je cílem zákroku zamezit značkování močí spojené s nežádoucím zápachem, toulání a rvačky s jinými kocoury.
Zákrok lze provést prakticky kdykoli od třetího měsíce věku. Doporučuje se ale počkat minimálně do 6.-9. měsíce věku, z důvodu dokončení somatického vývoje zvířete. Někteří veterináři doporučují nechat kocoura kastrovat v období, kdy si začíná své teritorium značkovat močí.
Zvířata kastrovaná v mladším věku mohou vypadat indiferentně, zachovávají si juvenilní (dětský) vzhled, tzn. nelze dle vnějšího vzhledu rozeznat, jedná–li se o kočku či kocoura. Součástí nedospělého tělesného stavu, který přetrvá, je pak menší penis a s tím související úzká močová trubice, která je příčinou zvýšeného rizika ucpání močové trubice močovým pískem v pozdějším věku (především v kombinaci s dalšími faktory jako je obezita, málo pohybu).
Naopak, kastrování kocoura v pozdějším věku (u některých jedinců již od 18 měsíců věku) nemusí mít na útlum značkování požadovaný vliv. Některé druhy chování se stanou zvykem a ani absence hormonů v organismu je nemusí jednoznačně ovlivnit.
Z hlediska chirurgie se nejedná o komplikovaný zákrok, kterému vždy předchází 12ti hodinová hladovka.
Kastrace představuje bilaterální odnětí samčích pohlavních orgánů,varlat v celkové anestézii. Standardně používáme injekční anestézii, intramuskulární (do svalu) nebo intravenózní (do žíly), která je zdravými zvířaty bez potíží snášena. Druh narkózy volíme dle požadavků majitele a schopnosti zvířete spolupracovat. V narkóze připravíme šourek holením strojkem či trháním chloupků a desinfikujeme operační pole. Následně nařízneme šourek na dvou místech, nad každým varletem je samostatný řez. Vybavíme obě varlata a každému zvlášť podvážeme semenný provazec a vyživující cévu vstřebatelným šicím materiálem. Poté se obě varlátka odstřihneme a ligované semenné provazce necháme vklouznout zpět do operačních ranek. Na závěr aplikujeme do ranek a také celkově pod kůži antibiotika.
Kastrační rány se u kocourů nešijí, ponechávají se otevřené, aby ranný sekret mohl volně odtékat a nedocházelo k otokům. Jedná se pouze o miniaturní množství tekutiny. Celý zákrok trvá kolem dvaceti minut.
Kocoura však vydáváme zpět do péče majitele raději za cca 1-2 hodiny, kdy je již zcela probuzen. Kocour by měl být poté držen v domácím prostředí alespoň 1-2 dny.
Na kontroly majitel dochází dle domluvy s veterinářem, během nich jsou aplikována injekčně antibiotika, případně je aplikuje majitel doma formou tablet.
S komplikacemi se vzhledem k množství prováděných kastrací setkáváme jen minimálně. Může však dojít k infekci kastračních ran, sklouznutí podvazů či nesnášenlivosti použitých anestetik, léčiv nebo vláken. Pokud budou po kastraci u zvířete znatelné otoky, případně krvácení ze šourku, nechutenství nebo jiné projevy nemoci, doporučujeme neprodleně navštívit veterináře.
Nutno však poznamenat, že i u kocourů kastrovaných ve vhodném věku může často docházet k onemocnění dolních močových cest.
Úpravu samčího chování nelze očekávat okamžitě po kastraci. Efekt se ukáže poté, co se metabolizuje zbytkový testosteron v těle zvířete, což může trvat několik týdnů až měsíců.
Vzhledem ke změně hormonálních poměrů v organismu je třeba dbát na životosprávu zvířete. Hmotnostním přírůstkům, případné obezitě kocoura se vyhnete dodržováním vhodných stravovacích návyků. K našim doporučením patří krmení granulemi určenými pro kastrovaná zvířata, zohledňující riziko zvyšování váhy po kastraci a také zvýšené riziko tvorby močových kamenů. Po kastraci kocouři nemění zásadně své zvyklosti, pouze samčí pudové chování je mnohem mírnější.