Proč se dobré nechat Vašeho mazlíčka čipovat? Čipování je jediný způsob, jak zvíře celoživotně čitelně označit. Je to důležité pro dohledání zvířete, v případě jeho ztracení nebo krádeže. Dále je podle legislativy čipování potřebné pro cestování mimo území republiky a v neposlední řadě u některých svodů a výstav. Ve srovnání s tetováním zvířat mluví ve prospěch čipování jednodušší aplikace, minimální bolestivost zákroku a 100% celoživotní čitelnost označení zvířete.
Mikročip je malá kapsle o velikosti 12 x 2 mm, sestávající z biokompatibilního skla nebo polymeru. Je v ní obsažený unikátní kód, který lze odečíst po aktivaci čtecím zařízením. Kód se po aplikaci mikročipu zaregistruje u některého z registrů zvířat (Národní registr, Back Home registr, Czech Pet Net registr, Centrální evidence zvířat a věcí ČR). Dále jsou k registraci potřebné identifikační údaje zvířete a jeho majitele: jméno, adresa a telefonní číslo. Registrace probíhá u většiny veterinárních lékařů souběžně s čipováním, raději se však vždy o této skutečnosti informujte. Nezaregistrovaný čip poskytuje jen číselný údaj! Vzhledem k tomu, že registry pracují jen s údaji uvedenými majitelem v době čipování, je nutné vždy nahlásit změnu adresy nebo telefonního čísla přímo v registru zvířat nebo prostřednictvím veterinárního lékaře.
Mikročip se aplikuje do podkoží v oblasti levé strany krku speciální sterilní jehlou, v které je čip usazený. Mikročip zůstává v místě aplikace celoživotně. Výjimečně se může po aplikaci mírně posunout, ale poté již zůstává fixován okolní tkání. Zvířeti to nepůsobí bolest, ani nebývá stížena identifikace čtecím zařízením.
V praxi to pak probíhá následovně. Ztracené zvíře je městskou policií, Policií ČR, v útulku, nebo u veterinárního lékaře vyšetřeno čtecím zařízením. Pokud je vybaveno čipem, tento zajistí možnost identifikace zvířete. Přes registr zvířat je dále dohledán a kontaktován majitel.