Pro cestování se psem, kočkou a fretkou je potřebné mít v zemích EU čip, pas a platné očkování proti vzteklině provedené až po čipování. Některé země mají další požadavky, které se můžou v průběhu roku měnit, a proto je nutné informovat se minimálně 1 měsíc předem (např. při cestě do Norska více než 4 měsíce předem) u svého veterináře, popř. na Státní veterinární správě, Odbor ochrany zdraví a pohody zvířat, tel 227 010 146.
V dnešní době se jako platné označení zvířete považuje pouze označení mikročipem. K označení je možné použít pouze mikročipy splňující ISO normy pro mikročipy a čtecí zařízení - ISO 11784 a ISO 11785. Úkon provádí schválený veterinární lékař. U zvířat tetovaných do 3.7.2011 lze toto označení uznat, pokud je dostatečně čitelné. Naše doporučení je však nechat čipovat i zvířata tetovaná, jelikož se můžete setkat s problémy i v zemích, které by měli tetování tolerovat.
Pas je cestovní doklad s jedinečným číselným kódem obsahujícím kód země (pro Českou republiku je to CZ) . Pas vydává schválený veterinární lékař po označení zvířete a následně je evidován v registru pasů veterinární komory. Pas slouží pro cestování i jako běžný očkovací průkaz (zaznamenávají se do něj vakcinace, odčervení, zdravotní záznamy apod.)
Platné očkování proti vzteklině se vyznačuje tím, že je v provedeno v době trvání imunity vakcíny a navíc až po čipování zvířete. Časová prodleva mezi jednotlivými úkony není blíže specifikována. Doposud jediná země, kde byl zaznamenaný problém čipování, vydání pasu a očkování proti vzteklině v jeden den, byla Velká Británie. Pokud cestujete do uvedené země je doporučeno čipovat alespoň jeden den před vakcinací. Zvláštní kategorií jsou zvířata do 3 měsíců stáří, která nelze očkovat proti vzteklině. Některé země jejich dovoz na své území povolují, v jiných je potřebné mít speciální povolení a některé země tento dovoz úplně zakazují. Vzhledem k možným změnám je potřebné se na aktuální situaci informovat u svého veterináře.
Některé země požadují ošetření zvířat proti echinokokóze, popř. klíšťatům v určité době před vstupem do této země (např. Norsko, Finsko, Island, Velká Británie, Irsko, Malta), ale i pokud cestujete do země, kde tento požadavek chybí, doporučujeme z hlediska ochrany zdraví Vašeho zvířete použití antiparazitních přípravků, zvláště při cestě do jižních států se doporučuje použít antiparazitika působící také proti dirofiláriím.
Serologické vyšetření požaduje v současné době z evropských krajin Norsko a Island. Novinkou je, že při cestování do Velké Británie, Irska, Švédska a na Maltu vyšetření od 1.1.2012 nepotřebujete. Stanovení protilátek proti vzteklině může být vyžadované rovněž při cestování do krajin nepatřících do EU, ani mezi tzv. vyjmenované třetí země (viz. http://www.svscr.cz/files/cestovani/vyjmenovane_treti_zeme_cz.pdf). Při návratu do EU se můžete setkat s potížemi, pokud vám uvedené serologické vyšetření chybí. Např. do Makedonie se s kočkou v současné době dostanete pouze s čipem, pasem a platným očkováním proti vzteklině, ale při cestě zpět může být serologické vyšetření požadováno. V případě, že se bude vyšetření provádět na místě kontroly, může být kočka ponechána v karanténě až 3 měsíce. Doporučujeme proto informovat se o požadavcích konkrétní země před vycestováním s dostatečným časovým předstihem.
Z dalších rad pro cestování je nutné připomenout pravidelné přestávky při dlouhých cestách, při kterých necháte zvíře vyvenčit, nabídnete vodu, popř. trochu krmení. V případě nevolnosti za jízdy nebo výrazného stresu zvířete je na místě konzultovat použití léků s Vaším veterinářem.